Prečo sa oplatí zjesť denne jeden strúčik cesnaku?
Prečo sa oplatí zjesť denne jeden strúčik cesnaku?
Výnimočné účinky cesnaku pre zdravie sa spájajú s jeho schopnosťou bojovať proti infekciám a znižovať zápaly.
Za pozitívnymi účinkami strúčikov sa skrývajú prevažne sekundárne rastlinné metabolity, ktoré vám môžu pomôcť v boji nielen proti vírusom, ale i baktériám či plesniam. Dať si čerstvý cesnak je ideálny spôsob ako si posilňovať imunitu. Obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov ako napríklad meď, mangán, selén, ktoré posilňujú obranyschopnosť organizmu.
Posilní cievy
Strúčiky cesnaku pozitívne ovplyvňuje hladinu cholesterolu a lipidov v krvi, ktoré úzko súvisia so zdravými cievami. Ich vysoké hodnoty totiž podporujú vznik aterteriosklerózy. V štúdii, ktorej sa zúčastnili ľudia s vysokou hladinou cholesterolu a lipidov v krvi, sa dennou konzumáciou 1 až 2 g cesnaku počas 12 týždňov, znížil celkový cholesterol v priemere približne o 17 mg/dl a LDL cholesterolu o takmer 10 mg/dl, zatiaľ čo hladina HDL cholesterolu sa zvýšila o 3,2 mg/dl. Triglyceridy klesli o 12,4 mg/dl. Pravidelná konzumácia cesnaku musí trvať aspoň 8 týždňov, uvádza stránka zentrum-der-gesundheit.de. V kratšom časovom úseku odborníci nespozorovali žiadne pozitívne účinky na hladinu lipidov v krvi.
Pomôžu tráveniu
Cesnak obsahuje antioxidanty, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom a poškodením voľnými radikálmi. Tento proces môže spomaliť proces starnutia a znížiť riziko chronických ochorení, vrátane niektorých druhov rakoviny. Strúčiky podporujú činnosť tráviaceho systému tým, že podporujú zdravie črevného mikrobiómu a stimulujú produkciu žalúdočných štiav. Cesnak pôsobí aj ako prírodné prebiotikum a môže pomôcť pri boji proti parazitom.
Proti zápalom
Navyše má protizápalové účinky, ktoré môžu zmierniť bolesti a opuchy. Práve dlhodobé zápalové procesy sa často skrývajú za mnohými ochoreniami, od artritídy až po cukrovku. Za účinkami sa sírnaté zlúčeniny, najmä alicín. Ovplyvňujú zápalové procesy prostredníctvom modulácie cytokínov, ktoré pri nich zohrávajú kľúčovú úlohu. Viaceré medzinárodné intervenčné štúdie potvrdili účinnosť cesnaku pri znižovaní biomarkerov spojených so zápalom a oxidačným stresom. Tieto účinky sa zlepšili pri kombinácii cesnaku s inými liečivami alebo potravinovými doplnkami, uvádza stránka mdpi.com.
Pôsobí na psychiku?
Zaujímavosť je, že niektorí po pravidelnej konzumácii cesnaku uvádzajú i pozitívne účinky na psychiku. Strúčiky by mali pomáhať znižovať stres a úzkosť. Za všetkým by sa mali skrývať zlúčeniny síry, ktoré môžu stimulovať tvorbu serotonínu v mozgu. Ide o dôležitý neurotransmiter, ktorý má regulačný účinok na pohodu a náladu. V tomto smere však ešte neprebehli výskumy, ktoré by účinok cesnaku na psychiku potvrdili.
Čerstvý roztlačte
Najlepší je surový cesnak, pretože alicín sa tvorí len pri krájaní alebo rozdrvení cesnaku. Po nakrájaní ho nechajte 10 minút odstáť, aby sa aktivovali účinné látky. Ak máte problém s jeho silnou chuťou, môžete ho pridať do jedál ako sú omáčky, šaláty alebo polievky. Alternatívou sú aj výživové doplnky s cesnakom. Pravidelná konzumácia cesnaku je pre väčšinu zdravých ľudí bezpečná, no môže spôsobovať podráždenie žalúdka u osôb s citlivým trávením alebo viesť k zápachu z úst. Ak užívate lieky na riedenie krvi, poraďte sa s lekárom, pretože cesnak môže mať antikoagulačný účinok.
Osviežte si dych
Prekáža vám po konzumácii čerstvých strúčikov typický cesnakový zápach? Siahnite po potravinách, ktoré znížia intenzitu zápachu. Koncentráciu sírnych zlúčenín v dychu zníži napríklad mlieko. Pomôcť môže i čerstvé jablko, ktorého enzýmy neutralizujú zápachové zlúčeniny. Vyskúšajte požuť petržlenovú vňať alebo lístočky mäty. Pomôcť môžu i klinčeky. Sírnaté zlúčeniny vám pomôžu rozložiť aj citrusy, či už pomaranč, citrón alebo limetka.
Zdroj: https://zdravie.pluska.sk/zdravy-zivot/preco-sa-oplati-zjest-denne-jeden-strucik-cesnaku?utm_source=upday&utm_medium=referral