Fototerapia
Kedy pacientovi pomôže fototerapia
Fototerapia inak nazvaná aj laserová terapia je liečba svetlom, kde na organizmus pôsobí elektromagnetické žiarenie. Nie je to liek, ale liečebný prostriedok. Pri fototerapii dochádza k vysielaniu viditeľného svetla určitej vlnovej dĺžky prostredníctvom LED-diód s vysokou svietivosťou. Prirodzeným spôsobom stimuluje živé organizmy. Pri aplikácii pri tom pociťujeme teplo, nikdy nie pálenie. Necháva sa pôsobiť 5 až 10 minút na postihnuté miesto. Na fototerapiu používame bioptronovú lampu a laser. Aby bola laserová terapia účinná, je potrebné ju absolvovať aspoň 5krát za sebou. Môžu ju využívať muži aj ženy všetkých vekových skupín.
V akých prípadoch je vhodné využiť fototerapiu?
Fototerapia nám môže pomôcť nielen pri zdravotných problémoch, ale aj pri depresii, nespavosti, únave či poruche spánku. Má viacero možností využitia. Účinky fototerapie môžeme rozdeliť do troch kategórií. Analgetický účinok, kedy pociťujeme tlmenie bolesti. Protizápalový účinok, keď prichádza k eliminácii (pozastaveniu) zápalu. Biostimulačný účinok, kedy svetelná energia podporuje a urýchľuje regeneráciu buniek a poškodených tkanív.
Fototerapia a laserová terapia sa dá využiť na konkrétne prípady. Aplikačná technika môže byť statická (bodová), alebo dynamická (plošná). Dávkovanie je individuálne. Ožarovací čas závisí od veľkosti ožarovanej plochy.
Liečebné procedúry fototerapie
Laser – laserová terapia je vysoko efektívna forma. Svetlo liečby má výrazne biostimulačné, protizápalové a anagetické účinky. Je bezbolestná s dosahom na hlboké štruktúry. Prispieva ku regenerácii tkanív (jazvy, väzivá, chrupavky).
Biolampa – využíva polarizované svetlo polychromatické alebo monochromatické. Má stimulačné účinky. Regeneruje tkanivá. Pôsobí aj protizápalovo.
Solux – je metóda, pri ktorej sa pomocou prístroja lokálne (miestne) aplikuje infračervené svetlo. Svojím tepelným pôsobením zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Možno ním dosiahnuť rôzne liečebné účinky. Využíva sa pri chronických ochoreniach pohybového systému či ochoreniach dýchacích ciest (bronchitída, astma, alergia).
Prípady indikácie
Neurológia – paréza, neuralgia, cervikokraniálny a cervikobrachiálny syndróm.
Dermatológia – popáleniny, vredy, jazvy, akné, varixy, dekubity, gangrény, opar, herpes, na rýchlejšie hojenie rán, lišaj, hojenie zápalových rán.
Ortopédia – artritídy, artrózy, lumbago (bolesť v dolnej driekovej časti), burzitída (zápal burzy), poúrazové stavy, hematómy (modriny), podvrtnutia, luxácie, bolestné poruchy pohybového ústrojenstva, vertebrogénne bolesti.
Kozmetika – vrásky, strie, alopécia (vypadávanie vlasov).
Kontraindikácie pri fototerapii a laserovej terapii sú zhubné nádory, epilepsia, tehotenstvo, ožiarenie očí, semenníkov, štítnej žľazy, horúčkovité ochorenia a rastové zóny.