Rašelinová terapia/Tepelná terapia
V posledných rokoch výrazne vzrástol záujem o prírodné látky v kozmetike a dermatoterapii. Rašelina je komplexný prírodný zdroj huminových látok, ktoré sú potenciálnym záujmom v oblasti dermatológie a kozmetológie. Huminové látky rašeliny boli študované a zdokumentované vo farmakologických a biologických aktivitách pre rôzne možné klinické aplikácie. Vzhľadom na svoj adstringentný a protizápalový účinok, sú humózne látky užitočné doplnky pri lokálnej liečbe zápalových ochorení kože, ako je atopická dermatitída, psoriáza, celulitída a akné. Je dôležité poznamenať, že rašelinová terapia je zriedka jedinou liečbou určenou na stav, ale skôr sa používa ako jeden prvok v kombinácii terapií. Napríklad: diéta, kryoterapia a rašelinová terapia môžu tvoriť takúto kombináciu v prípade reumatizmu. Tiež účinnosť závisí od každého jednotlivca. To vysvetľuje, prečo niektorí ľudia majú rýchlu úľavu, zatiaľ čo iní nemôžu mať žiadne pozorovateľné účinky. Vo všetkých prípadoch je nevyhnutné vždy konzultovať s odborníkom v prípade vážnych zdravotných problémov.
Skúsenosti však ukázali, že existuje veľa menších fyzických podmienok, pre ktoré rašelinová terapia môže poskytnúť značnú úľavu. Aplikácia jednorazových rašelinových obkladov z rašeliny pomáha okysliť hlboké vrstvy kože a aktivovať krvný obeh. Okrem toho aplikácia jednorazových rašelinových obkladov pomáha oživiť, vyživovať a hydratovať pokožku. Vďaka svojim regeneračným, výživným a upokojujúcim vlastnostiam je jednorazový rašelinový obklad vysoko odporúčaným produktom na úľavu pri rôznych kožných ochoreniach, ako sú ekzém , dermatitída , psoriáza , akné atď.
Pre každý stav pokožky vždy odporúčame vykonať malý test na malej kožnej oblasti pred ošetrením rozsiahlejších oblastí.
- Akné: Príznaky akné môžu byť zmiernené rašelinovou pleťovou maskou. Ošetrovaním tváre rašelinovou maskou sa podarilo zmäkčiť pokožku, odstrániť nečistoty a napraviť poškodenie a v niektorých prípadoch sa znížili zmeny farby kože. Príčiny akné môžu byť zmiernené pomocou rašelinových kúpeľov, ktoré sú určené na odstránenie metabolických odpadov z tela.
- Hematóm: Rašelinová terapia sa môže použiť na rýchle odstránenie hematómov. Na tento účel sa požije jednorazový rašelinový obklad, ktorý sa prikryje tepelným nosičom z rašelin, zahriatým na 40-45 ° asi na pol hodiny.
- Vyrážky, ekzém: Alergické reakcie na koži často klesajú v reakcii na rašelinovú terapiu. Rašelina odstraňuje podráždenie a znižuje škálovitý účinok spôsobený atopickou dermatitídou. V ťažkých prípadoch je možné použiť rašelinový kúpeľ, v ktorých sa pomer rašeliny zvyšuje v priebehu liečby.
- Psoriáza: Jednorazový rašelinový obklad sa môže použiť na odstránenie zosilnenej, odlupujúcej sa vrstvy na povrchu kože, aj keď sa peeling môže zhoršiť na chvíľu, keď sú metabolické odpadové produkty nastavené v pohybe. Po niekoľkých procedúrach sa však farba kože vyrovná a podráždenie sa znižuje.
Použitie rašeliny na rehabilitačné účely, rašelinový zábal
Rašelina
Rašelina je tvorená skupinou látok, ktoré sú prirodzeným produktom zemného prostredia a vznikajú biologickou transformáciou organických materiálov prostredníctvom biologických procesov po dobu približne 40000 rokov. Rašelina je nahromadený, čiastočne rozložený rastlinný materiál. Obsahuje prevažne organické látky ( celulózu ) a organické kyseliny.
Blahodárne byliny, trávy a kvitnúce rastliny sa postupom času transformovali na botanickú hmotu. Unikátna molekulárna štruktúra rašelinových hmôt, obsahujúcich celý rad bioaktívnych látok od kyselín až po zinok, je efektívne schopná udržiavať ako teplé, taj aj studené teploty.
Rašelina vzniká v rašeliniskách, ktoré sa často ľudovo nazývajú močiari, bažiny alebo slatiny.
Využitie rašeliny v lekárstve a liečiteľstve má už niekoľko sto ročnú tradíciu. Rašelinové kúpele boli známe už v starom Grécku. V strednej Európe sa používajú po viac ako 200 rokov najmä na liečbu pohybového aparátu, kožných a gynekologických problémov. V roku 1820 boli v Európe prvýkrát zavedené rašelinové celotelové kúpele. Postupne tak bolo prakticky overené, že liečba pomocou produktov z rašeliny dosahuje skvelé výsledky.
Súčasné rašelinové prípravky sa používajú pri rôznych ochoreniach pohybového aparátu, športových zraneniach a kožných ochoreniach vo viacerých odboroch od rehabilitácie až po dermatológiu.
Vieme vám ponúknuť ucelenú radu rašelinových výrobkov v prvotriednej kvalite, ako pre domáce použitie, tak aj pre kúpeľne domy, rehabilitačné centrá a wellness prevádzky.
Rašelina je pravdepodobne najrozšírenejšou organickou hmotou s obsahom uhľovodíkov v zemnom a vodnom prostredí. Rašelina je tmavej farby, prevažne aromatická, acidická ( kyslá ), hydrofylná, z molekulárne flexibilnými polyelektrolytmi.
Huminové látky obsahujú 70 - 80% organickej hmoty v anorganických soliach a vznikajú chemickou a biologickou degradáciou rastlinných zbytkov a aktivitou mikroorganizmov. Zatiaľ čo bahno pozostáva prevažne z neorganických sedimentov, väčšina rašelín je tvorená približne 50% organickou hmotou.
Rašelina je dnes už uznávaná po celom svete a to predovšetkým pre svoje výnimočné regeneratívne vlastnosti a potencionálne hojivé účinky.
Tepelná terapia pomocou jednorazových rašelinových zábalov
- jednorázové rašelinové zábaly dovoľujú priestorovo nenáročnú, efektívnu a najčistejšiu rašelinovú procedúru
- umožní prevádzkovateľom ponúknuť kúpeľnú procedúru
Cieľ procedúry
Cieľom tejto procedúry je predovšetkým posíliť imunitný systém, stimulovať cirkuláciu, včítane lymfy a krvného obehu, zrýchliť bunkovú aktivitu, rozšíriť tkanivo a cievy a prirodzenou cestou aktivovať samoliečebný potenciál organizmu. Súčasťou rašeliny sú tiež produkty humifikačného procesu (huminové kyseliny), ktoré sa pri priamej aplikácii stávajú súčasťou komplexného pôsobenia peloidov.
Všeobecne povedané, účinok tepla rozširuje cievy v koži, a tým podporuje cirkuláciu. Toto použitie tepla na koži vyvoláva reflexnými dráhami účinky v hlbších častiach organizmu, a vyvoláva tak relaxáciu svalu, zvýšenie krvného zásobovania vzhľadom k dilatácii ciev a stimuláciu metabolickej aktivity. Relaxácia svalového tkaniva vedia k úľave od bolesti v dôsledku stuhnosti a spazmov vo svaloch. Skladá sa z kombinovanej zábalovej formy: jedna zložka je z jedenkrát použiteľného rašelinového zábalu, druhá z opakovane použiteľného nosiča tepla, ktorý sa ohrieva vo vodnom kúpeli na teplotu až 63°C. Jednorázový rašelinový zábal sa skladá z balneologickej rašeliny naplnenej medzi priepustnou a nepriepustnou fóliou. Priepustná vrstva je smerom k telu pacienta pre vlastnú rašelinu nepriepustná, takže zamedzuje väčšiemu znečisteniu pokožky, avšak vo vode rozpustné peloidné zložky a huminové kyseliny môžu touto vrstvou neobmedzene prestupovať.
Aplikácia rašelinového zábalu
Jednorázový rašelinový zábal sa samostatne nenahrieva! Pri izbovej teplote sa priloží nepriepustnou stranou na nahriaty nosič tepla a priepustnou stranou k telu pacienta. Počas prvých 3 minút stúpa teplota obkladu na tele pacienta. Pacient si postupne zvyká na aplikačnú teplotu. Aplikačná teplota medzi jednorázovým rašelinovým zábalom a telom pacienta potom dosiahne teplotu okolo 44°C a tá sa udrží s minimálnym poklesom počas celej doby procedúry ( do 20min. ).
Aplikácia jednorázových rašelinových zábalov má tieto hlavné výhody
- použitie prírodných látok,
- dosiahnutie stálej intenzity tepla,
- pacient si zvyká na postupný nárast tepla,
- nevzniká nárazové teplo ako pri aplikácii parafínu alebo parafanga,
- jednoduchá a čistá terapia - pohodlie pre obsluhujúci personál,
- nízke prevádzkové náklady,
- priestorová nenáročnosť, možnosť rýchleho premiestnenia.