Terapia umením
Terapia umením: Zbavte sa stresu a vyliečte si dušu farebnou explóziou
Ako sa dá zbaviť stresu, napätia alebo len tak nájsť samu seba? Niekto zájde k psychológovi, niekto behá a niekto maľuje. Na arteterapii.
Geniálne! To som si povedala, keď som prvýkrát odchádzala z arteterapie. Cítila som sa ako nadšené malé dieťa, ktoré práve dokázalo veľkú vec. A nebol to iba ten obrovský obraz, na ktorý som bola veľmi pyšná. Ďalšia veľká vec pre mňa bola, že som sa po dlhom čase cítila neskutočne uvoľnená, naplnená a spokojná.
Keď umenie lieči
Zdá sa vám bláznivé riešiť svoj stres a depky babraním s farbou na plátne, však? Ale to len preto, že ste to ešte nevyskúšali. Je totiž dokázané, že arteterapia napomáha zmierniť pocity úzkosti, prináša úľavu pri depresii, úzkostiach a posilňuje sebavedomie. Aby to však malo ten správny efekt, musíte sa dať viesť správnou osobou. Ja som na takú natrafila a vrhla som sa do toho.
Pre každého
Nebudem zapierať, mala som obavy, či to zvládnem, či sa nestrápnim. Predsa len, nie som žiadny veľký umelec a nevedela som si predstaviť ako a čo vytvorím. Ale kto by si nechcel zavesiť doma svoj vlastný obraz, ktorý odzrkadľuje jeho emócie, a zároveň sa cítiť lepšie? Obavy som hodila za hlavu a dohodla si stretnutie s Katkou, ktorá sa arteterapii venuje už roky.
„Všetci majú na začiatku strach, že to nezvládnu, že nevedia kresliť, maľovať, pracovať s farbami. Ale nikto od nich neočakáva umelecké dielo, dôležitý je samotný proces, ktorým ich sprevádzam. Najčastejšie maľujeme na plátno akrylovými farbami,“ vysvetľovala mi artkoučka a ja sa pritom rozhliadam v útulnom ateliéri. Na stole už mám prichystané veľké plátno, ktorého rozmer sme si vopred dohodli.
„Uf, dúfam, že to nepokazím,“ hovorím si v duchu a z mojich úvah ma vytrhla otázka, či už mám premyslené, čo idem maľovať. No, nejaké nápady mám, ale či a ako to vyjde, to netuším. Katarína ma upokojuje, vraj stačí povedať, akú mám predstavu, a ona mi poradí správnu techniku. Skvelé, tak to by šlo!
Ideš!
„Teraz si zo skrine vyber farby. Nepremýšľaj. Vyberaj si inštinktívne, také odtiene, na ktoré sa cítiš,“ radí mi terapeutka. Chvíľu váham a trochu aj podvádzam, lebo premýšľam, ktorý odtieň sa bude hodiť do mojej obývačky. A tak siaham po béžovej, hnedej a bielej. A teraz to príde. Mám prvýkrát „poškvrniť“ svoje prázdne plátno. Tento moment je asi najkritickejší, pretože sa bojím, že niečo pokazím, či dobre začnem. Moje váhanie si všimne aj Katka a uisťuje ma, že prvý dotyk s plátnom je problém pre každého.
„Ideš! Ideš! Len to tam vylej, pofŕkaj, rob čokoľvek, čo cítiš,“ povzbudzuje ma so smiechom a sleduje môj besný výraz v tvári, keď prskám a vylievam farbu na plátno. Vážne sa mi neskutočne uľavilo, odviazala som sa a okamžite začala pracovať fantázia. Dokonca som mala pocit, že moja submisívna pozícia sa mení a ja si v duchu rozkazujem, čo a ako by som chcela.
Moja skvelá artkoučka ma sleduje pri práci a funguje ako môj technický poradca. Nijako ma neovplyvňuje pri výbere farieb, nevnucuje motívy ani techniku. Stačí, aby som jej opísala svoju predstavu, a ona mi ako moja asistentka vždy podá vhodný štetec. A vysvetlí techniku, akou to dosiahnem. A tak valčekujeme, špongiujeme, sem-tam maľujeme štetcom, rukou aj špachtľou. No čo vám poviem, za tie dve hodiny som sa umelecky totálne vybláznila.
Taká som?
Pôvodne som mala v pláne namaľovať niečo celkom iné. V samotnom procese som však celkom zmenila plány a vo výsledku som vytvorila svoje vlastné bývanie. A je to skutočne presné vyjadrenie toho, čo som v danej chvíli cítila. Dokonca aj tie farby, ktoré som ladila k môjmu interiéru, vraj vyjadrujú, že potrebujem pocit bezpečia, pokoja a tepla. A kým som čakala, nech obraz vyschne, analyzovali sme môj výber farieb aj všetky emócie, ktoré som pri tom cítila. Navyše som si dala spraviť test farebnými kruhmi, kde som sa o sebe neskutočne veľa dozvedela.
Svoj partnerský vzťah som napríklad zaradila do modrej zóny, čo je signál, že sa tým teraz najviac zaoberám. A prácu som, na Katkino prekvapenie, vpísala do žltej kolónky, kde iní „študenti“ zaraďujú rodinu, koníčky a tie najpozitívnejšie emócie. A viete čo? Do ateliéru som sa po čase vrátila opäť. A môj druhý obraz už bol celkom iný ako ten predošlý. Iný ako môj dnešný život. Lebo aj o tom je arteterapia. Že vo vás odhalí skryté emócie, posunie vás k zmene a ukáže vaše pravé ja.
Chcete o sebe vedieť viac?
Do kruhu, ktorý má 7 farieb, vpíšte životné situácie, ľudí alebo samotné emócie, ktoré sú pre vás dôležité. Napríklad: láska, manžel, kamarátka, rodina, príroda, práca, šťastie, peniaze... Pracujte s inštinktom a nepremýšľajte! Do jednej farby môžete vpísať aj viac pojmov. Po vyplnení sa pozrite na svoj kruh a zamyslite sa. Vo vyhodnotení, ktoré nájdete na druhej strane, sa dozviete, ako vnímate svoje emócie, ľudí a veci okolo seba.
Farby vás prezradia
Väčšina z nás si neuvedomuje, že to, aké farby preferujeme, o nás mnohé napovie. Skúsený arteterapeut vás vie dokonale prečítať a vydoluje z vás aj skryté traumy. Ani neviete ako, no zrazu sa otvoríte a mnohé vypláva na povrch. „Na základe terapie sa vieme dostať k jadru problému, ktorý vás trápi, ale ani o ňom netušíte. Počas tvorivého procesu ho pomenujeme, preberieme a analyzujeme. Najvýznamnejší je výber farieb. Celý náš život je ovplyvnený emóciami a farbami, ktoré ich vyjadrujú. To, v akej farebnej škále si zariaďujeme byt, obliekame sa, vyberáme si jedlo, nie je nikdy náhoda,“ hovorí Katarína Ivančíková.
Arteterapia
Terapia umením sa používa v neuropsychológii aj v školskej praxi ako pomocník pri zvládaní záťažových situácií, no je to tiež ideálny spôsob, ako sa uvoľniť a zrelaxovať vo vypätých situáciách. Katarína Ivančíková sa arteterapii venuje už roky. Pracuje nielen so zdravotne postihnutými ľuďmi, no čoraz viac ju vyhľadávajú aj vyťažení manažéri, nepolepšiteľní vorkoholici a ľudia, ktorí prežívajú zložité životné situácie, ale aj bežní ľudia pre svoje potešenie a relax.
Vyhodnotenie testu:
Fialová – vyšší zmysel, poznanie, to, čo ma ovplyvňuje.
Tmavomodrá – to, čo riešim v hlave, intelekt, pamäť, vôľa.
Bledomodrá – komunikácia, prijatie zodpovednosti za svoje činy.
Zelená – čo mi bolo dané, čo mi je prirodzené, láska, súcit.
Žltá – centrum sily, medziľudské vzťahy, sympatie, antipatie.
Oranžová – kreativita, tvorivosť, sexuálna energia, empatia, schopnosť sa prispôsobiť.
Červená – vytrvalosť, presadenie sa, existencia, silná energia (pozitívna aj negatívna).