Magnetoterapia
Liečivá sila magnetu
Prírodný magnet využívali ľudia už v staroveku a stredoveku. Naši predkovia poznali účinky magnetického poľa magnetovca. Prišli na to, že keď prikladajú doštičky tohto minerálu na rany a bolestivé zranenia, zdravotný stav sa zlepší. Vďaka liečivej sile magnetov vznikla magnetoterapia, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou komplexnej medicínskej terapie.
Magnetoterapia je založená na pôsobení špecifického magnetického poľa na ľudský organizmus. Aplikáciou pulzného magnetického poľa dochádza k aktivácii metabolizmu buniek. Je dokázané, že počas rôznych chorobných stavov sa mení povrchové napätie na bunkových membránach. V priebehu magnetoterapie dochádza v tkanivách k zvýšeniu prísunu kyslíka a živín a k lepšiemu odvádzaniu splodín látkovej výmeny, čo je východiskovou podmienkou všetkých ozdravovacích procesov. Možno povedať, že aplikácia pulzného magnetického poľa vhodných parametrov stimuluje bunky k tomu, aby opäť kmitali na svojich harmonických frekvenciách a tým aktivuje v organizme regeneračné a samoliečiace procesy.
Výhody a použitie magnetoterapie
Magnetoterapia je jednou z najpríjemnejších procedúr fyzikálnej terapie, pri ktorej necítite žiadnu bolesť. Len ležíte a relaxujete a magnetické pole pozvoľna odstraňuje váš problém. Bude na vás pôsobiť magnetické pole z rôznych aplikátorov – z diskov alebo z kruhového dutinového aplikátora. Záleží od toho, ktorú časť tela treba zregenerovať. Pri terapii nie je nutné sa vyzliekať. Magnetické žiarenie prechádza rovnomerne aj cez vrstvu oblečenia. Procedúra trvá 20 až 30 minút a odporúčame ju absolvovať 8 až 15x počas 2 - 3 týždňov - aplikácia denne alebo obdeň.
Oblasť použitia magnetoterapie je široká, pretože magnetické polia indukujú množstvo biologických efektov aj v hlbokých tkanivách. Je používaná predovšetkým v ortopédii, traumatológii, neurológii, reumatológii, športovej medicíne a fyzioterapii. Výhodou je skutočnosť, že sa môže aplikovať aj v prípade použitia ortopedických pomôcok, sadrových obväzov, kĺbnych protéz a kovových súčiastok. Magnetoterapia môže byť použitá samostatne, ale najčastejšie sa používa ako súčasť komplexnej rehabilitačnej terapie a kombinuje sa s inými liečebnými metódami. Je indikovaná na liečbu bolesti, zápalov a opuchov.
Aj napriek tomu, že na vaše telo bude pôsobiť magnetické pole, vy nebudete cítiť nič. Pripravte sa však na to, že po prvých procedúrach môžete byť unavení, pretože magnet pôsobí aj na vegetatívny nervový systém. Netreba sa však zľaknúť, po pár procedúrach sa to upraví.
Kedy magnetoterapia pomôže?
- bolestivé stavy (chrbta, hlavy, napätie svalov)
- stavy po zlomeninách (urýchlenie hojenia)
- ochorenia kostí a kĺbov – osteoporóza, artróza
- traumatológia – natiahnutie, vyvrtnutie, pomliaždeniny
- zápalové stavy – artritída, tendinitída (zápal šliach), epikondylitída (tenisový lakeť), myositída
Magnetoterapia môže pomôcť aj pri bolestiach kĺbov

Magnetoterapia patrí medzi najstaršie druhy fyzikálnej terapie. Ako fyzikálnu terapiu označujeme pôsobenie určitých fyzikálnych podnetov na ľudský organizmus, ako sú napríklad teplo, chlad, elektrický prúd, polarizované žiarenie, ultrazvuk a iné. Magnetoterapia využíva priaznivé účinky pôsobiaceho magnetického poľa na ľudské telo. Jej nespornou výhodou je najmä to, že je bezkontaktná, neinvazívna, nenávyková, bezbolestná a bez vedľajších účinkov. Pomôcť môže pri rôznych zdravotných problémoch, napríklad aj pri bolestiach kĺbov.
Dva druhy magnetického poľa
Magnetické pole sa v prístroji získava prietokom elektrického prúdu tvarovanou cievkou so železným jadrom, ktoré zosiľňuje a usmerňuje magnetický tok. Rozlišujeme dva druhy magnetického poľa, ktorými môžeme počas magnetoterapie pôsobiť na ľudský organizmus. Ide o magnetické pole:
- statické – hodnota intenzity magnetického poľa sa nemení, využitie má najmä pri akupunktúre;
- pulzné (striedavé) – hodnota intenzity magnetického poľa sa mení od kladného maxima k nule až do záporných hodnôt a späť, na tomto princípe pracuje väčšina prístrojov využívaných v rehabilitácii;
Spôsoby aplikácie
V magnetoterapii sa pri aplikácii najčastejšie využíva nízkofrekvenčné pole s frekvenciou do 100 Hz, ktoré má najpriaznivejšie účinky na ľudský organizmus. Aplikuje sa pomocou špeciálnych prístrojov, ktoré môžu mať rôznu formu, podľa toho, ktorá oblasť tela je postihnutá.
Najčastejší spôsob aplikácie je pomocou kovovej platne, na ktorú si pacient ľahne, pričom magnetické pole vyvolávané z platne priaznivo ovplyvňuje celú chrbticu. Magnetoterapiu môžeme aplikovať aj vo forme tzv. solenoidu, čo je špeciálne zariadenie v tvare krátkeho valca, do ktorého pacient vloží postihnutú časť tela. Môže mať rôzne veľkosti a využíva sa najmä pri postihnutiach kĺbov, panvy a končatín. Najmenej častým spôsobom aplikácie je použitie niekoľkých malých kovových platní v tvare štvorca, ktoré sa prikladajú na postihnuté oblasti.
Magnetoterapia sa ordinuje denne a dĺžka aplikácie je 10 minút až 1 hodina, no v praxi najčastejšie nepresahuje 30 minút. Pri aplikácii sa treba vyvarovať predmetom z kovového materiálu v blízkosti prístroja, ako sú napríklad hodinky, mobilné telefóny alebo rôzne druhy šperkov.

Obr.: Aplikácia nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie (zdroj: biomag-magnetoterapia.sk)
Účinky magnetoterapie
Magnetické pole prechádza celým telom a vyznačuje sa hneď niekoľkými priaznivými účinkami. Sú to hlavne účinky:
- analgetický – má priaznivý vplyv na tlmenie bolesti,
- vazodilatačný – rozširuje cievy a napomáha lepšiemu prekrveniu tkanív,
- antiedematózny – pôsobí priaznivo proti opuchom,
- regeneračný – urýchľuje hojenie mäkkých tkanív a kostných štruktúr,
- myorelaxačný – napomáha uvoľňovať svaly znižovaním ich napätia (tonusu) pomocou ovplyvňovania iónov vápnika.
Výhodou magnetoterapie je, že nemá žiadne vedľajšie účinky, no v ojedinelých prípadoch sa môže vyskytnúť dočasné zvýšenie bolesti.
Využitie magnetoterapie pri problémoch s kĺbmi
Magnetoterapia pre svoje široké spektrum účinkov na ľudský organizmus má v medicíne a fyzioterapii rozsiahle využitie. Využíva sa v rôznych odvetviach, ako sú napríklad ortopédia, reumatológia, balneológia a športová medicína, no najčastejšie sa s ňou môžete stretnúť bezpochyby v rehabilitácii.
Význam má hlavne ako doplnková a podporná liečba najmä po zlomeninách kostí, operáciách alebo úrazových poraneniach kĺbov, ideálne v kombinácii s liečbou pomocou laseru. Jej výhodou je aj skutočnosť, že sa môže aplikovať na miesta, kde sa nachádzajú kovové implantáty po ortopedických operáciách kĺbov či zlomeninách kostí. Záleží iba od daného druhu materiálu, ktorý sa pri operácii použil. Preto je vždy vhodné túto situáciu konzultovať s operujúcim, prípadne rehabilitačným lekárom, ktorý indikuje liečbu.
Vo veľkej miere sa uplatňuje aj pri degeneratívnych ochoreniach kĺbov (artróze) a chrbtice (spondyloartróze), kedy zmierňuje tlak vyvíjaný na postihnuté kĺbové chrupky. Magnetoterapia je taktiež využívaná aj pri liečbe bolestí kĺbov a chrbtice, bolestí zubov, reumatizme, koreňových syndrómoch, Bechterevovej chorobe, syndróme zmrznutého ramena alebo astme.
Kedy sa neodporúča podstúpiť magnetoterapiu
Napriek tomu, že neboli zistené nijaké nepriaznivé účinky magnetoterapie, neodporúča sa podstúpiť terapiu počas tehotenstva alebo menštruácie. Magnetoterapia ďalej nesmie byť použitá pri:
- krvácavých stavoch akéhokoľvek charakteru,
- neznámych bolestiach v brušnej oblasti,
- pri žiadnom infekčnom alebo mykotickom ochorení,
- záchvatových ochoreniach (napr. epilepsia)
- ochoreniach krvi,
- akútnej tuberkulóze,
- nízkom tlaku krvi (hypotenzii),
- po onkologických operáciách alebo po liečbe chemotorapiou.
Dôležitá je aj skutočnosť, že v priebehu liečby pomocou magnetoterapie nesmie pacient podstúpiť žiadnu aplikáciu žiarenia (napríklad röntgenové vyšetrenie, onkologická liečba ožarovaním). Aplikácia týchto žiarení totiž negatívne ovplyvňuje naštartované regeneračné procesy a znižuje tak celkovú účinnosť magnetoterapie.
Magnetoterapia
je jednou z najstarších foriem fyzikálnej terapie.
Jedná sa o neinvazívnu liečbu, na ktorú nevzniká návyk. Už Hippokrates popisoval ako liečiť ochorenia kĺbov prikladaním rudy nazvanej magnetovec. Názov magnetizmus je odvodený od gréckeho mesta Magnesia, kde sa magnetovec ťažil.
Magnetoterapia využíva liečebné účinky pôsobenia magnetického poľa na biologické tkanivá. Najmenší účinok majú magnetické polia statické, intenzívnejšie sú magnetické polia striedavé a najrazantnejšie magnetické polia pulzné. V praxi sa používajú rôzne magnetoterapeutické magnety alebo elektromagnetické prístroje, ktoré produkujú predovšetkým pulzné magnetické pole určitého tvaru, frekvencie a intenzity.
Liečebný efekt dosiahneme najrýchlejšie vtedy, keď použijeme správne zvolenú aplikáciu magnetoterapie ako metódu prvej voľby. Napríklad u športovcov pri nekrvácajúcom zranení ma použitie magnetoterapie zásadný vplyv na dobu rekonvalescencie!
Magnetoterapia však najčastejšie pomáha uľaviť od bolesti pri dlhodobo neliečených alebo zanedbaných ortopedických a podobných problémoch. Disponujeme klinickými testami takmer zázračného zahojenia sa dlhodobo nezhojiteľných zlomenín, pričom boli na liečenie neúspešne použité všetky známe liečebné metódy.
Veľmi prínosnou skutočnosťoun je, že aplikáciu magnetického poľa je možné vykonať aj cez odev, obväzy a sadru. Táto výhoda oproti iným fyzikálnym metódam sa využíva najmä v plastickej chirurgii, kde je dávaný značný dôraz na výsledný efekt!
V tkanivách dochádza k zvýšeniu membránového potenciálu buniek, čo spôsobuje ich aktiváciu. Povrchové potenciály buniek pri rôznych ochoreniach oproti normálnym hodnotám klesajú. Udávaný elektrický potenciál pre bunkovú membránu normálnej bunky je 90 mV. Elektrický potenciál bunkovej membrány postihnutej bunky je približne 30 mV. Vplyvom liečebného pulzného magnetického poľa sa vnútrobunkové potenciály vyrovnávajú -¬ elektrický potenciál bunkovej membrány stimulovanej bunky je 120 mV, a tým sa vytvárajú podmienky na regeneráciu tkanív a fyziologických funkcií.
Hlavné účinky magnetického poľa na živé tkanivá: vazodilatácia, analgézia, protizápalový efekt, myorelaxácia a spazmolytický efekt, podpora procesov hojenia a protiedémové pôsobenie. Aplikátory majú tvar dutých solenoidových valcov, či tvar prstenca, plochých aplikátorov, či dvojdielných stojanových aplikátorov (magnetická indukcia tzv. dvojdeky pre transregionálnu aplikáciu).
Pri liečebných aplikáciách pulzného magnetického poľa nie je na rozdiel od priamych kontaktných elektromedicínskych metód možné lokálne poškodenie elektrickým prúdom.
Biologické zmeny v tkanivách vznikajúce pôsobením nízkofrekvenčného pulzného magnetického poľa je možné kladne využiť v celom rade zdravotných problémov.
Z lekárskeho hľadiska je použitie magnetoterapie veľmi rozsiahle v dôsledku jeho širokého pôsobenia na ľudský organizmus. S úspechom sa používa v reumatológii, ortopédii, rehabilitácii, športovej medicíne, balneológii, dermatológii, neurológii a v ďalších lekárskych odboroch. Nakoľko napomáha ku kvalitnému zhojeniu rán, je účinným pomocníkom pri hojení pooperačných stavov.
Dokáže účinne nahradiť analgetiká, čím nezaťažuje tráviaci trakt nežiadúcimi účinkami.
Magnetoterapia má aj svoje kontraindikácie. Je to predovšetkým kardiostimulátor, krvácavé stavy, myasthenia gravis, všetky mykotické (pliesňové) ochorenia pre riziko ich generalizácie, nádorové ochorenia, juvenilný diabetes, gravidita, aktívna TBC.
O magnetoterapii je možné bez preháňania konštatovať, že je liečebným prostriedkom 21. storočia pretože je:
- lacná
- dostupná
- bezpečná
- širokospektrálna
- viac generačná
- bez vedľajších účinkov
a preto by mala byť súčasťou komplexnej liečby.
Farmaceutickým priemyslom ovládané lobistické skupiny sa ju však snažia z bežnej lekárskej praxe vytlačiť.
NEZABUDNITE !
Magnetické pole pôsobí:
- analgeticky (protibolestivo)
- myorelaxačne (uvoľňuje svalové kŕče)
- vazodilatačne (rozširuje krvné cievy)
- detoxikačne (uvoľňuje škodlivé látky z tela a urýchľujú látkovú výmenu)
- protizápalovo
- hojivo a regeneračne
- protiedémovo ( zmenšuje opuch)
- stimulačne (stimuluje rast a výstavbu kostného tkaniva)
- pozitívne na imunitný systém
Zdroj: https://www.medella.sk/magnetoterapia.php
https://hovormeoklboch.sk/2017/12/magnetoterapia-moze-pomoct-aj-pri-bolestiach-klbov/
https://www.magnetoterapia.sk/terapie/magnetoterapia