Lidstvo zná houby už téměř 30 tisíc let. Houby do svého jídelníčku zařazovali už staří Římané, oproti tomu ve středověku se jich lidé báli, jejich původ přiřazovali nadpřirozeným silám. Dnes patří Češi k nejvášnivějším houbařům na světě. Úlovek ale nemusí nutně skončit jen na pánvi, některé houby mají po zpracování prokazatelné léčivé účinky.
Na světě je pojmenováno na 14 tisíc hub, z toho jsou dva tisíce hub jedlých a téměř 300 léčivých. Ty jsou vhodné pro posilování imunity a celkové zlepšení zdraví. Obsahují totiž nejrůznější stopové prvky, vitamíny, proteiny a některé i vlákninu. Mykoterapie tak představuje snadnou cestu, jak udělat přírodní cestou něco pro své zdraví.
Historie mykoterapie
Jako první se na houby do hor vydal ledový muž Ötzi, jehož zmrzlé tělo našli vědci před několika lety v Alpách na pomezí Itálie a Rakouska. Našli u něj dvě houby, kterým se přisuzují léčivé účinky, jednalo se o trudnatec kopytovitý a březovník obecný. Na to, zda je houba léčivá, nebo jedovatá se v dávných dobách přicházelo metodou pokus-omyl. Když se první člověk otrávil muchomůrkami, po druhé už je lidé nejedli. Léčivé houby mají základ především v tradiční čínské medicíně, kde tehdejší lékaři používali na 20 druhů hub. Některé houby se využívaly na zastavení krvácení, jiné například proti parazitům.
Hlíva ústřičná je základ
Dnes už můžete hlívu ústřičnou běžně koupit nebo si ji můžete vypěstovat doma. Můžete ji konzumovat i syrovou nebo ji usušit a přidávat do hotových jídel. Hlívu stačí usušit při teplotě 30 °C a poté rozemlít na prášek. Hlíva ústřičná obsahuje vitaminy skupiny B a spoustu minerálů, tyto látky se ale v organismu neukládají, a proto je vhodné užívat hlívu denně. Doporučujeme dávkovat půl až celou polévkovou lžíci každý den po dobu dvou měsíců. Usušenou hlívu ústřičnou můžete přidávat do omáček, polévek, hlavních jídel, ale přidat ji můžete i do slaných koláčů. Houba není aromatická, takže „nepřehluší“ ostatní chutě.
Mykoterapia: liečivé liečivé huby
Mykoterapia, alebo použite huby, aby ste sa cítili dobre. Jedná sa o celostnú disciplínu, ktorá naznačuje použitie aktívnych zložiek liečivých húb za účelom posilnenia imunitného systému a zlepšenia zdravia organizmu alebo ho udržiavať v dobrom stave, ak už je. Pozrime sa lepšie, čo to je a nejasnosti, ktoré ju obklopujú. Nie všetky terapie sú použiteľné na všetky problémy a je dôležité neposielať zavádzajúce správy.
Mykoterapia: doprajte si šampiňóny
Táto oblasť bylinnej medicíny je z Čínsky pôvod a veľmi starodávny. Hovorí sa o tisícročiach, keď sa prvé stopy o jej existencii našli v rytine v juhovýchodnom Alžírsku v jaskyni.Až donedávna Mykoterapia bola vždy spojená s tradičnou čínskou medicínou, až v posledných desaťročiach sa to rozhodol zohľadniť aj Západ a objavujú sa komerčné produkty, ktoré vzbudili záujem. Jeden môže pristupovať k Mycotherapy ale adekvátnym informovaním sa o jeho skutočnom potenciáli. Žiadne čarovné huby!
Mykoterapia: názory
Ako sme práve povedali, je sám v 70. rokoch sa západ začal otvárať mykoterapii berúc na vedomie skutočnosť, že huby boli v niektorých prípadoch akýmsi „tajomstvom dlhovekosti“ pre niektoré populácie považované za jedny z najdlhšie žijúcich na planéte. Výskum pokračuje, zatiaľ sa nič nezistilo a neexistujú žiadne dokázané lekárske teórie, ktoré by potvrdzovali túto súvislosť medzi hubami a dlhým životom. Na druhej strane je evidentné, že existujú liečivé huby schopné vyvážiť viac bodov v tele.Fytoterapeutické výrobky s extrakty z húb ssa predávajú vo forme prášok, kapsuly alebo tablety. Zistili sme, že sú navrhované ako doplnky, ktoré pôsobia na konkrétne časti tela, aj keď existujú odborníci, ktorí zostávajú skeptickí ohľadom účinkov, ktoré je možné dosiahnuť.V Európe nie sú zdravé huby povolené ako lieky a zostávajú ako prísady potravinových doplnkov, v Číne a Japonsku a na východe všeobecne sú oveľa dôležitejšie pre každodennú stravu a nájdeme ich na tanieri nielen tých, ktorí veria Mykoterapia ale aj tých, ktorí milujú ich chuť a sú zvyknutí ich jesť také, aké sme s paradajkou. V týchto oblastiach sa tisícročia považuje za samozrejmosť, že huby sú liečivými potravinami.Berúc do úvahy túto hypotézu, Európa poverila skupinu odborníkov hodnotením a analýzou účinnosť a bezpečnosť fytoterapeutických výrobkov už niekoľko rokov. V Taliansku môže byť v tomto zmysle odkazom:Talianske združenie pestovateľov húb (AIF) ale existujú aj rôzne naturopatické školy, napríklad Bolonské prírodné centrum, ktoré ponúkajú kurzy mykoterapie.
Mykoterapia Reishi
Jednou z najznámejších a najpoužívanejších húb v mykoterapii je Reishi, nazývaná Ganoderma lucidum. Zvyčajne sa odporúča, pretože chráni pokožku pred starnutím, posilňuje imunitu pri alergiách, posilňuje pamäť a vyrovnáva obe mozgové hemisféry. Vždy Reishi v mykoterapii bojuje proti hepatitíde a reumatoidnej artritíde a je považovaná za hubu dlhovekosti.Ďalšie huby známe v mykoterapii sú napríkladAuricularia (auricula-judae), ktorá vyrovnáva stres, Coprinus comatus, ktorý bojuje proti cukrovke, zápche a hemoroidom, Hericium erinaceus, ktorý chráni žalúdok, Maitake (Grifola frondosa), vynikajúci pre trávenie a pre spaľovanie tukov. The Namiesto toho sa proti črevnému opuchu používa shiitake (Lentinus edodes) o pre prípady hypercholesterolémie, artrózy, vírusových ochorení, chrípky, ekzémov a nádorových patológií
Mykoterapia v onkológii
Existujú protichodné názory pokiaľ ide o aplikáciu mykoterapie v tomto sektore. Dôležité je, že huby nenahrádzajú ošetrenie, ktoré lekár, ktorý nás sleduje, označuje za nevyhnutné. Namiesto toho môžeme myslieť Mykoterapia ako spôsob obnovenia zdravia obnovením homeostázy, využívajúc jeho viacerých efektov na chuť do jedla, trávenie, psychiku, cholesterol, cukrovku, angiopatie, alergie.
Mykoterapia: kontraindikácie
Mnohí dobre vedia, že nie všetky huby majú blahodarné účinky na organizmus, aj keď jedlý. Často sa konzumujú dobre uvarené a príležitostne. Toxíny z húb sú to „alkaloidy“ a niektoré z nich vo vysokých dávkach sú vysoko toxické.