Liečivé účinky ovocia
Liečivé účinky ovocia
V tejto rubrike vám predstavím potraviny, ktoré sú mimoriadne prospešné nášmu zdraviu. Mnohé výskumy dokazujú, že strava ovplyvňuje naše zdravie, vitalitu a krásu a dokonca nás môže liečiť. Tak skúste nesiahať hneď po liekoch z lekárne, zájdite si radšej kúpiť niečo zdravšie a lacnejšie.
,, Vaša strava má byť liečebným prostriedkom a liečebné prostriedky majú byť vašou stravou,,. (HIPPOKRATES)
Ovocie
Ovocie je spolu so zeleninou a bylinkami veľkým darom matky prírody. Prináša nášmu telu vo forme vitamínov a minerálov zdravie, silu a vitalitu. Dennou konzumáciou ovocia predchádzame rôznym civilizačným chorobám. Ovocie prispieva k zásaditému prostrediu v našom organizme. Uprednostnime teda ovocie pred konzumáciou sladkostí, pochutín a bieleho cukru. Ovocie je najvhodnejšie konzumovať ráno alebo v dopoludňajších hodinách. Môžete si pripravovať aj ovocné šťavy, avšak nezabúdajte na to, že v dužine sa nachádza množstvo vlákniny, ktorú tiež telo potrebuje.
Avokádo
Aj keď nám avokádo veľmi pripomína zeleninu, patrí medzi ovocie. Je veľmi užitočné pre naše zdravie, pretože obsahuje množstvo rastlinných tukov, teda takých, ktorých sa nemusíme obávať a dokonca nášmu telu pomáhajú zbavovať sa tých zlých tukov. Preto je dobré konzumovať pomazánky z avokáda miesto masla a nie veľmi zdravých tavených syrov.
Čo obsahuje :
- železo, magnézium, fosfor, draslík ( prospieva nášmu),vitamíny skupiny B, vitamín C, nenasýtené mastné kyseliny ( to sú tie zdravé tuky), meď a vlákninu.
Avokádo a jeho liečivé účinky
- pomáha pri nadváhe zbaviť sa prebytočných kíl
- pôsobí preventívne proti rakovine
- pomáha regulovať krvný tlak
- prospieva našej pečeni
- má omladzujúce účinky
- účinne znižuje hladinu cholesterolu v krvi
Recept na chuťovku z avokáda: avokádo po dĺžke prekrojíme, vyberieme kôstku a dužinu vydlabeme do misky. Vidličkou potlačíme, pridáme trošku morskej soli, prípadne korenia a natrieme na chlebík nakrájaný na kocky. Ďalej sa môže avokádo pridávať do šalátov, pripravujú sa z neho studené polievky a dokonca pleťové masky pre krásnu pleť.
Avokádo je ovocie, ktoré veľmi pomáha aj pri výžive malých detí.
Ananás
Ananás je tropické ovocie, ktoré pochádza z Južnej Afriky. Napriek tomu, že to nie je tuzemské ovocie, zaujalo ma pre jeho veľký obsah skoro všetkých vitamínov a 16 - tich minerálnych látok. Prospieva nie len nášmu zdraviu, ale aj kráse. Má úžasnú vôňu a chuť a krásnu farbu slnka. Energia v ananáse obsiahnutá je doslova života budič. Konzumujeme ho samozrejme vždy čerstvý a najlepšie ten, ktorý priamo na slnku aj dozrel.
Čo obsahuje :
- veľké množstvo vitamínu C, provitamín A - beta karotén, vitamín B1 ( thiamín), B2 ( riboflavín ), B3 ( niacín), vitamín E, z minerálov kalium, kalcium, železo, magnézium, sodík a fosfor, meď, selen,zinok,mangan,biotín-zabezpečuje krásnu a zdravú pokožku, enzým bromelain a iné enzýmy.
Ananás a jeho liečivé účinky:
- chráni nás pred voľnými radikálmi
- podporuje obranyschopnosť organizmu
- prispieva k prevencii proti chorobám krvného obehu, srdca, osteoporóze, rakovine, dne
- posilňuje nervový systém
- je silne zásaditý, zbavuje nás prekyslenia
- má protirakovinové účinky
- účinne pomáha pri liečbe obezity a pri nadváhe - spaľuje tuky
- zbavuje organizmus nebezpečných krvných zrazenín
- enzýmy v ananáse pôsobia špecificky pri štiepení proteínov a tým uľahčuje trávenie
Terapeutické účinky má už dávka aspoň 200 g čerstvého ananásu denne.
Citróny
Citróny patria medzi najhodnotnejšie potraviny a to vďaka hlavne vysokému obsahu vitamínu C ( kyselina askorbová ). Vytvárajú v tele silne zásadité prostredie, napriek tomu, že ich chuť je kyslá. Neexistuje lepší životabudič ( teda okrem slnka a milujúceho človeka vedľa seba, ako je pohár citrónovej šťavy s trochou pramenitej vody, ktorú sme najprv zamrazili a následne nechali rozmraziť. Veľmi vhodné je citróny konzumovať aj s dužinou. Zaujímavosť : V Kalifornii odporúčajú športovcom americkí fyziológovia pred športovým výkonom skonzumovať celý citrón aj s dužinou - pri aktivite sa leukocyty ( biele krvinky zodpovedné za imunitu )napumpujú molekulami vitamínu C a toxický účinok voľných radikálov sa vôbec neprejaví. Z týchto dôvodov je citrón vhodný aj pri rôznych detoxikačných kúrach, pri očiste pečene a žlčníka( nižšie spomeniem recept).
Čo obsahujú :
- veľké množstvo vitamínu C, vitamín P - flavonoidy, veľký obsah vápnika ( spevňuje kosti, zuby,upokojuje nervy ) fosfor, železo, jód a mnoho ďalších vzácnych látok.
Citrón a jeho liečivé účinky
- posilňuje imunitný systém, spevňuje väzivové tkanivo , nechty, vlasy
- spevňuje cievy a zastavuje krvácanie ďasien
- aktivizuje metabolizmus vápnika, spevňuje kosti, zuby
- silne zásaditý účiok stimuluje kyseliny v žalúdku
- má omladzujúce účinky, podporuje bunkový rast
- podporuje účinne redukciu hmotnosti tým, že vyplavuje tuky z tela
- pôsobí preventívne pri chrípkových ochoreniach a prechladnutí
- prospieva našej štítnej žľaze
- hydratuje lymfatický systém
- riedi a čistí krv
- posilňuje koncentráciu a zbavuje nás únavy
- dužina z citróna dokáže vybieliť starecké škvrny
- spolu s cesnakom a medom dokážu vytvoriť liečivý elixír zdravia
Očista pečene a žlčníka
Žlčník je dôležitý orgán, ktorý včas signalizuje akúkoľvek disfunkciu pečene - a zvlášť, keď sa hnevámePreto ak sa objavia prvé potiaže so žlčníkom je veľmi prospešné využiť nasledujúcu kúru :
Potrebujeme : 200 ml olivového oleja za studena lisovaného, 200 ml citrónovej šťavy. Môžeme zmiešať dokopy. V čase medzi 19.00 - tou a 20.00 -tou hodinou pijeme každých 15 minút.
Účinok kúry sa znásobí, ak si ľahneme na pravý bok a na oblasť pečene ( pod pravým rebrom ) si priložíme teplý termoform alebo hrejivé vrecúško naplnené pšenicou zohriate v rúre ( môžete si ich doma vyrobiť tak, že 2 kg pšenice zašijete do vrecúška obdĺžnikového tvaru z prírodného materiálu) .
Veľmi vhodné je pred touto kúrou absolvovať prečistenie čriev klystírom, pre tých menej odvážnych stačí dva dni pred kúrou konzumovať ľahkú stravu, hlavne surové alebo dudené jablká. Po kúre začneme konzumovať stravu opatrne,prospeje nám hlavne šťava z mrkvy, jablka a cvikly. Počas kúry alebo tesne po nej sa začnú uvoľňovať hlieny a usadeniny v žlčových cestách, môže nás prekvapiť hnačka a dokonca cholesterolové kamene, ktoré vylúčime v stolici a môžeme pociťovať nevoľnosť, únavu. Avšak za pár dní pocítime blahodarné účinky kúry.
Kúru nikdy nerobte, ak vám zistil lekár veľké žlčníkové kamene!
Citrónovo - cesnakový elixír pre zdravie
Citróny sú v spojení s cesnakom hotový zázrak. Dokážu naše telo naštartovať, prečistiť naše cievy, krv a zbaviť ho rôznych nánosov, usadenín, tukov a vápnika.Zároveň nám elixír poskytne prevenciu pred srdcovo-cievnymi ochoreniami, chrípkou atď.
Čo potrebujeme: 6 kusov citrónov bez šupky, 30 olúpaných strúčikov cesnaku, 1 dcl pravého včelieho medu
Citróny nakrájame na menšie kúsky a spolu s cesnakom rozmixujeme na kašu, pridáme med a dobre premiešame. Nalejeme do čistých sklených pohárikov a denne užívame 1 pl nalačno a 1 pl večer pred spaním. Skladujeme v chladničke. Citrón neutralizuje mierne zápach cesnaku, takže sa nemusíte obávať spoločnosti druhých ľudí.
Čerešne
Krásne červené bobuľky, ktoré nás dokážu potešiť už začiatkom leta. Pamätám si, keď som bola malé dieťa, ako som utekala pred obchod, ktorý sme videli z okna a za 50 halierov som kúpila od babičky tam sediacej zväzok krásnych čerešní. Nebolo väčšej radosti, ako keď som ju jednu po druhej zo zväzku trhala a tie spojené si za ucho ako náušnice dala. A v neskorších rokoch som sa liepala po stromoch, aby som si toto ovocie mohla odtrhnúť. A dnes mám to šťastie, že pracujem v škôlke, kde je tiež čerešňa.
Sledujem , ako žiaria deťom ich očká, keď ich zbadajú sa červenať. A veru ani sa nezdá, koľko osohu nám také malé čerešničky môžu priniesť.
Čo obsahujú :
- vitamín C, A, zinok, vitamíny skupiny B, kyselinu listovú ( podporuje mozog, nervy, ovplyvňuje krvotvorbu), železo, veľké množstvo draslíka, meď , fosfor a hlavne veľa jódu! ( pomáha pri ochoreniach štítnej žľazy)
Najliečivejšie sú stopky z čerešní, z ktorých sa robí tinktúra so všestranným účinkom a hlavne pri ochoreniach už spomínanej štítnej žľazy. Tinktúru si vyrobíme tak, že za hrsť stopiek z čerešní dáme do 300 ml 60% liehu a necháme lúhovať 4-5 týždňov. Potom prefiltrujeme cez gázu alebo umelohmotné sito a nalejeme do fľaštičiek. Užívame denne 3 krát 10 kvapiek.
Čerešne a ich liečivé účinky
- pomáhajú pri ochoreniach štítnej žľazy
- pôsobia protizápalovo
- prinášajú úľavu pri dne
- zmierňujú reumatické ochorenia kĺbov
- pomáhajú pri redukcii hmotnosti
- majú omladzujúce účinky a skrášľujú našu pleť
Čučoriedky
Kto by nepoznal malé divo rastúce kríčky v horských oblastiach a na nich chutné a lákavé tmavomodré guľôčky..
Botanický názov tohto skvelého ovocia je brusnica čučoriedková. Má veľký obsah prospešných látok a patrí medzi najväčšie antioxidanty spomedzi ovocia u nás. Liečivé účinky majú nielen plody, ale listy čučoriedky. Jedna stará múdrosť hovorí : čím viac sme vystavení stresu, tým viac čučoriedok by sme mali konzumovať. Biologické látky sa z čučoriedok veľmi rýchlo dostávajú do krvi a majú omladzujúce a liečivé účinky. Aj aj keď z nich máme modrý jazyk a ústa, mali by sme ich cez sezónu konzumovať v čo najväčšom množstve. Aj lesná zver ich vyhľadáva a obľubuje a to hlavne v období ruje
. V niektorých - nie chránených lokalitách si môžete čučoriedky nazbierať sami, aj keď to vôbec nie je jednoduché. Zbierajú sa buď ručne alebo tzv. česákmi. Čučoriedky sú ovocie, ktoré si zaslúži vašu pozornosť.
Čo obsahujú :
Vysokú koncentráciu vitamínu C, veľa trieslovín, karoténov, draslíka, ďalej obsahujú železo, fosfor, vápnik, vitamín A, B1, B2, PP
Čučoriedky a ich liečivé účinky
- pomáhajú pri črevných poruchách a hnačke
- pôsobia odvodňujúco, zvyšujú vylučovanie moča
- znižujú hladinu cholesterolu a trygliceridov ( krvných tukov)
- Pomáhajú pri znižovaní hmotnosti
- chránia naše bunky pred voľnými radikálmi
- Účinne podporujú náš imunitný systém
- pôsobia proti infekciám
Čučoriedky sa zavárajú, mrazia, môžete si z nich urobiť chutný džem alebo sirup. Veľmi chutný, liečivý a močopudný čaj si urobíte zo sušených plodov a listov. Čaj bude krásne sfarbený domodra, môžete ho dochutiť medom a citrónom.
Černice
Černice zdobia mnohé záhrady a začínajú dozrievať koncom leta . Môžeme ísť nájsť aj vo voľnej prírode. Obľubujú hlavne kraj lesa a vinohrady. Ich zber je trošku náročnejší pre tŕne na ich kríkoch. Ale vidina chutného a zdravého ovocia by nás nemala odradiť. Zbierame ich do vedierok alebo nádob a snažíme sa ich čo najskôr spracovať, pretože veľmi rýchlo dokážu splesnivieť - hlavne ak ich zbierame po daždi. Černiciam sa veľmi dobre darí aj v záhradách, kde si môžete zadovážiť rôzne vyšľachtené sorty. Z mojej skúsenosti ale viem, že záhradné sú síce obrovské, ale nechutia tak dobre ako divo rastúce.
Čo obsahujú:
Obsahujú veľkú dávku vitamínu C, B, K ( zabezpečuje správnu zrážanlivosť krvi), vitamín E+ flavonoidy ( majú anti oxidačné účinky), draslík, vlákninu, železo, kyselinu listovú a hlavne množstvo horčíka (svaly, nervy).
Černice a ich liečivé účinky
- pomáhajú pri zväčšenej štítnej žľaze - vhodné piť denne šťavu
- majú proti rakovinové účinky
- konzumáciou černíc predchádzame nádorom
- chránia nás pred chorobami srdca
- vylepšujú náš krvný obraz
- pomáhajú pri hnačke, cukrovke
- zlepšujú náš zrak
- majú omladzujúce účinky
Z černíc ale aj iného ovocia si môžeme urobiť na zimu veľmi chutný a zdravie posilňujúci nevarený sirup.
Čo potrebujeme:
2 kg čerstvých umytých černíc ( môžeme kombinovať s malinami, čučoriedkami, jahodami...), 2 litre prevarenej horúcej vody, 2 kg cukru ( najlepšie hnedého ), 2 vrecúška kyseliny citrónovej, 1 na kolieska nakrájaný citrón, 1 balenie prípravku proti kvaseniu ( aj keď som proti chémii, zatiaľ inú možnosť nepoznám). Ja černice ale iné drobné ovocie umývam pod prúdom tečúcej vody v umelom site.
Ako na to :
Černice dáme do väčšieho hrnca, rozmixujeme, pridáme kyselinu citrónovú a citrón a zalejeme horúcou vodou. Prikryjeme a necháme lúhovať 24 hodín. Potom precedíme cez sito( nie kovové ) a gázu, poriadne vytlačíme. Do vzniknutej šťavy pridáme cukor, dobre premiešame a necháme lúhovať ďalších 24 hodín. Občas drevenou varechou premiešame. Nakoniec pridáme prípravok proti kvaseniu, nalejeme do čistých fliaš, dobre uzatvoríme a dáme na tmavšie a chladnejšie miesto. Sirup môžeme užívať ako liek 3 pl denne alebo ho môžeme zmiešať s vychladenou vodou. Je veľmi osviežujúci a moja rodina ho zbožňuje.
Tento recept mi pred dávnymi rokmi poskytla bývalá kolegyňa Marienka Jančíková z Bratislavy, za čo som jej veľmi vďačná.
Čierne ríbezle
Čierne ríbezle patria medzi ,,top,, ovocie a ja ich pokladám za jedno z najcennejších druhov ovocia. V detstve som obľubovala skôr červené ríbezle, ale časom som zistila, že čierne sú chuťou zaujímavejšie a majú aj omnoho viac cenných látok v sebe. V lete sa predávajú hlavne na trhoviskách a pokiaľ máte tú možnosť cez sezónu sa ich doslova nabažte. Vaše telo sa vám odvďačí za množstvo vitamínov a iných cenných látok, ktoré mu prostredníctvom čiernych ríbezlí dodáte.
Čo obsahujú :
obsahujú až okolo 400 mg vitamínu C na 100 g, množstvo vitamínu P, A, K, draslík, vápnik, horčík, železo, fosfor, síru, karotény, vlákninu. Tmavo fialovú farbu ríbezlí spôsobujú flavonoidy, ktoré spevňujú cievy v našom tele.
Čierne ríbezle a ich liečivé účinky
- poskytujú nám anti oxidačnú ochranu ( menšie riziko vzniku srdcových chorôb, mŕtvice, sivého zákalu, rakoviny)
- majú silný protizápalový účinok( bolesti hrdla, angína,opuchy)
- sú prospešné pri liečbe reumatizmu
- pomáhajú pri hnačke a črevných ochoreniach
- pôsobia ako silné diuretikum ( pre veľký obsah draslíka) a tým pomáhajú pri vysokom krvnom tlaku
Na liečebné účely sa používa aj list, z ktorého sa robí odvar. Tento odvar lieči zle hojace sa rany a vredy. Koreň sa využíva ako vynikajúci liek pri liečbe pečene.
Vitamínová bomba od Darinky
Tento recept mám od mojej kolegyni Darinky Kuklicovej. Každý rok ma na Vianoce poteší darčekom v podobe tohto vitamínového produktu domácej výroby, ktorý je v peknom sklenenom pohári previazanom mašličkou s kúskom čečiny zo smreka.V zime, keď dostanem chuť na niečo sladké a zároveň zdravé, si dám za lyžicu čiernych ríbezlí v sirupe. Cenné látky sú zachované tým, že sa ríbezle nevaria, ale prejdú prirodzeným kvasením. Vyskúšajte, stojí to za to.
A tu je recept:
Čo potrebujeme : umyté čierne ríbezle, cukor ( najlepšie trstinový)
Do skleneného zaváracieho pohára striedavo vrstvíme ríbezle a cukor. Ja dávam na spodok pohára najprv cukor ( 2 cm výška), potom ríbezle, cukor, ríbezle atď. a zakončím cukrom.
Odložíme na tmavé miesto bytovej teploty a potom už len čakáme, čo sa bude diať. Pod pohár odporúčam dať misku.
Hrozno
Vinič pochádza z teplých južných častí Stredomoria. U nás sa pestuje v teplejších oblastiach Malých Karpát a južného Slovenska. Patrí mezi ovocie, ktoré nás dokáže osviežiť ale aj nasýtiť. Ja osobne obľubujem odrody, ktoré majú menšie bobule, ale sú veľmi chuťovo dobré a sladké. Na jeseň, v období vinobrania a zberu hrozna sa vždy zásobujem čerstvo lisovanou šťavou, ktorú kupujem priamo od vinohradníkov v Pezinku. Šťava má množstvo užitočných vitamínov a prospieva nie len zdraviu ale aj kráse našej pleti.
Čo obsahuje: Veľké množstvo vitamínov sa nachádza hlavne v šupke hrozna, hlavne vitamín C, takmer všetky vitamíny skupiny B, fruktózu ( hroznový cukor), vlákninu, kyselinu listovú ( podporuje krvotvorbu), vitamín A, horčík a draslík.
Hrozno a jeho liečivé účinky
- prečisťuje močový mechúr a obličky
- posilňuje srdce
- podporuje a vyživuje naše nervy
- je prospešné pri únave, nervozite, depresii
- podporuje chudnutie pri redukčnej diéte
Z hrozna sa vyrába víno, ktoré má pri rozumných dávkach priaznivý vplyv na naše . Niektorí lekári odporúčajú 1-2 poháre prírodného červeného vína ako prevenciu pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. Červené víno má aj antioxidačné účinky.
Jablká
Jablká patria medzi najrozšírenejšie ovocie na svete. Vo svete sa pestuje minimálne 30.000 odrôd tohto ovocia. Sú druhy, ktoré sa konzumuje hneď po zbere a sú aj také, ktoré pri správnych skladovacích podmienkach vydržia celú zimu.
Pre náš organizmus sú vzácne hlavne vďaka pektínu, ktorý obsahujú. Pektín podporuje naše trávenie, upravuje stolicu. Najviac živín sa nachádza v šupke, preto ju radšej nechajme na jabĺčku.
Čo obsahujú: vitamín C, bioflavonoidy, vlákninu, pektín
Jablká a ich liečivé účinky
- pektín obsiahnutý v jablkách podporuje trávenie, upravuje stolicu pri hnačkách a zápche
- znižujú hladinu cholesterolu v krvi a krvných tukov
- posilňujú imunitný systém a srdcovo - cievny systém
- spevňujú cievy
- stabilizujú hladinu cukru v krvi
- čistia črevá
Môj tip: jablká sú výborné aj sušené, ja ich nakrájam na kolieska a uložím na papier a na radiátore usuším. Sušené jablká obsahujú množstvo prospešnej vlákniny a zaženú chuť na nezdravé sladké potraviny.
Jahody
Jahody považujem za najvoňavejšie a najchutnejšie ovocie. Svojou farbou,chuťou a vôňou dokážu prilákať hlavne malé deti. Prvé čo bolo, keď som ako dieťa prišla k mojej babke, som otvorila bránku na záhradke a išla som si natrhať krásne sladké jahôdky. Vedia ma očariť aj tie lesné, ktoré sú síce menšie, ale oveľa sladšie a voňavejšie. Vždy si z nich urobím kytičku a prinesiem ju mojim deťom , alebo sa nimi občerstvujem počas mojich potuliek lesmi.
Čo obsahujú: veľa vitamínu C, karotény , flavonoidy, itamín A, železo, fosfor,mangán, meď, triesloviny a vlákninu, fruktózu a ovocné kyseliny
Jahody a ich liečivé účinky
- majú výrazný antioxidačný účinok
- priaznivo pôsobia na srdcovo.cievny systém a tráviaci trakt
- znižujú cholesterol v krvi
- znižujú krvný tlak
- chránia nervové bunky
- pôsobia priaznivo pri gynekologických ochoreniach, dne, zápalových ochoreniach kĺbov
- maska z jahôd prospieva našej pleti a oživuje ju
Pri liečbe hypertenzie ( vysokého krvného tlaku) sa denne konzumuje aspoň 500 g jahôd.
Rakytník rešetliakový
Tento krásny ker s oranžovými bobuľami sa začal pestovať už aj u nás. V počiatku sa využíval len ako okrasná drevina . Môžete ho vidieť posadený napríklad na diaľnici D1, kde lemuje cesty v niektorých úsekoch. Neskôr sa zistilo, že toto ovocie je priam ,,nabité,, množstvom vitamínov a ja si myslím, že jeho účinky sa budú v budúcnosti využívať vo veľkej miere. Na trhu je množstvo výrobkov a prípravkoch z rakytníka, je obľúbený hlavne u našich východných susedov. Rakytník sa zbiera až po prvých mrazoch a to tak, že plody sa striasajú do plachiet, pretože ručný zber je veľmi náročný. Ja využívam hlavne šťavu z rakytníka a výživný rakytníkový olej. Tento olej má sýto oranžovú farbu a je to veľmi účinný antioxidant!! Občas si ho natriem na tvár ako pleťovú masku, ktorá má veľmi priaznivé a vyživujúce účinky pre našu pleť. Len sa vtedy neukazujte susedom na oči, lebo by nechápali.
Čo obsahuje: megadávku vitamínu C- napríklad 10 násobne viac ako napríklad pomaranč, už minimálne množstvo - 1-2 bobule dokážu pokryť dennú dávku, B1, B2, B6, ďalej vitamín E, A, draslí, železo, flavonoidy, organické kyseliny, vysoký obsah stopových prvko, aminokyseliny a pektín.
Liečívé účinky rakytníka
- priaznivo vplýva na pečeň a pankreas ( podžalúdková žľaza)
- má veľké antioxidačné a antiseptické účinky
- podporuje hojenie žalúdočných vredov a vredov dvanástorníka
- výrazne podporuje imunitný systém a samoliečiace schopnosti organizmu
- rozpúšťa hlieny, detoxikuje organizmus
- pomáha pri ekzémoch
- reguluje krvný obeh
- pomáha pri ochoreniach pľúc
- zlepšuje priechodnosť ciev a pomáha pri arterioskleróze
- celkovo posilňuje organizmus
Šípky
Krásne oranžovo - červené plody ruže šípovej už z diaľky vidieť na kríkoch pri cestách , poliach, vo vinohradoch a na slnečných priestranstvách. Šípky patria medzi môj najobľúbenejší plod s krásnym kvetom. Moja babka nám vždy varila šípkový čaj a ona sama ho pila takmer denne. Myslím, že aj to bol dôvod jej dlhého a zdravého života. A tak som sa naučila zbierať šípky aj s mojimi rodičmi. Vždy na jeseň sme sa vybrali s košíkmi do okolia Častej a Pezinku a za dopoludnie sme mali plné 2 košíky. Potom sme ich očistili a dali sušiť na plechu do rúry. A tak to robím dodnes. Každoročne sa vyberiem do mojich obľúbených lokalít s mojim otcom zbierať šípky. Milujeme tento čaj a určite nechutí ako ten prifarbený z obchodu. Má vábivú vôňu, krásnu farbu a s citrónom a medom chutí naozaj skvele.
Už starí Gréci nazývali šípky ,, plodmi bohov,,, pretože vedeli, že majú výnimočné účinky pre ľudský organizmus. Popozerajte sa vo vašom okolí, kde rastú a choďte si tento vzácny dar prírody nazbierať. Samozrejme, že nie v meste, ale tam, kde nie je okolie veľmi znečistené, mimo ciest a prašného prostredia. A v zime si budete vychutnávať čaj, ktorý bude niesť v sebe ,, vašu energiu,, . Vy ste našli šípky, spracovali ich, nasušili...pri každej šálke si spomeniete, ako ste ich zbierali. A ak máte deti, zoberte ich so sebou. Možno budú frfľať, že ich kríky pichajú, ale ak ich motivujete a vysvetlíte im, že to bude ,,váš domáci čajík,,, tak si myslím, že budú nakoniec na to hrdé a radi vám so zberom pomôžu.
Zo šípok sa robím aj sirup a vynikajúci džem, ktorého príprava je pomerne náročná, ale výsledok stojí za to.
Čo obsahujú : okrem rakytníka neobsahujú žiadne plody toľko vitamínu C ako šípky, ďalej obsahujú provitamín A, karoteonoidy, vitamín E, B1, veľmi dobrú a ochrannú látku rutin ( spevňuje cievy), vápnik, železo, horčík, fosfor, sodík, síru, pektín a éterické oleje. Veľký obsah živín sa nachádza aj v semenách šípok, z ktorých sa vyrába olej.
Liečivé účinky šípok
- pôsobia preventívne proti infekciám a prechladnutiu
- účinne posilňujú cievy
- zlepšujú okysličovanie buniek
- stimulujú produkciu žliaz a kolobeh hormónov
- pôsobia blahodarne na nervový systém
- stimulujú libido a zvyšujú potenciu
- podporujú imunitu a čistia krv
- pri pravidelnom užívaní znižujú cholesterol
- zlepšujú látkovú výmenu
- zabraňujú vzniku arteriosklerózy
Z ruže šípovej zbieram aj okvetné lístky, z ktorých robím pleťovú vodu a ,,ružový olej,,. Viac sa dočítate v príspevku ,,Krása z prírody,,.