Felinoterapia
Felinoterapia – liečba mačkou
Liečba za pomoci mačiek je veľmi stará záležitosť a už v stredoveku sa verilo, že mačka má isté nadprirodzené schopnosti, ktoré jej dovoľujú liečiť. Iba nedávno sa s podobným tvrdením odhodlali vyrukovať aj vedci. A prišli dokonca s vedecky podloženou teóriou, ktorá to potvrdzuje.
Felinoterapia patrí medzi jeden z odborov zooterapie. Využíva sa k liečbe somatiských a hlavne psychických porúch a záťaží ľudskej osobnosti formou kontaktu s mačkou. V západnej Európe, Izraeli, USA má 20 ročnú tradíciu a svoje stále miesto a preukázateľné výsledky na zlepšenie zdravotného a psychického stavu. Aj v Čechách už pár rokov využívajú túto formu podpornej liečby v nemocniciach, domovoch pre seniorov a v detských domovoch , kde sa pacientom a deťom výrazne zlepšil zdravotný stav a psychická pohoda v prítomnosti mačiek.
Mačka pôsobi, ako prírodný biorezonant. Ako? „Jednoducho tak, že si ľahne na vaše bolestivé miesto, ktoré zohrieva. Okrem toho pradie a vďaka vibráciám sa teplo dostáva hlbšie k boľavému miestu. Mačky zlepšujú náladu, odbúravajú stres a depresie , zlepšujú jemnú motoriku, motivujú k pohybu i slovu, pomáhajú nadväzovať ľudský aj medziľudský kontakt. Prítomnosť mačky znižuje krvný tlak a tepovú frekvenciu, čo priaznivo pôsobí na srdce. Mačka totiž veľmi účinne zaháňa stres. Pomáha pri citovej absencii, napĺňa láskou, teplom, maznaním, prijíma a rešpektuje každého bez rozdielu, pradenie spokojnej mačky pôsobí upokojujúco a antistresovo.
Mačka lieči vibráciami
Berlínski vedci dokonca zistili, že jemné vibrácie, ktoré mačka vydáva pri pradení, sa šíria telom človeka na zvukovej hladine 27-44 kHz čo sa dá prirovnať k menším ultrazvukovým vlnám, ktoré sa často používajú v mnohých iných špeciálnych zdravotníckych pomôckach. Tento prírodný a prirodzený „liečebný“ postup má celkovo dobrý vplyv na zdravie tela a zvýšenie imunity. Postará sa aj o to, že kosti človeka budú silnejšie a zlomeniny sa rýchlejšie zahoja.
Pozitívum je aj teplo, ktoré mačka okolo seba šíri a pôsobí tak ako termoterapia.
Pre felinoterapiu sa hodí každá zdravá mačka, ktorá je zvyknutá na kontakt s cudzími ľuďmi a má pokojnú, milú, ústretovú a vyrovnanú povahu. Na rase nezáleží. Vhodnejší sú kocúri (najmä kastrovaní), ale ani mačky nie sú výnimkou.
Ideálnymi objektmi pre takýto druh liečby sú deti. Mačka si totiž dokáže nájsť cestu ku každému. Aj k tomu, ktorý o svojich bolestiach nehovorí, kto si svoje trápenia schováva v hĺbke duše. A deti častokrát také sú.
Zvláštnu skupinu pacientov tvoria deti postihnuté (vrátane autistov). Postihnuté dieťa je väčšinou uzavreté, mlčanlivé, problémové. Pri postupnej citlivej aproximácii s využitím prvkov felinoterapie dieťa „roztápa“, usmieva sa, reaguje a komunikuje so "zvieracími liečiteľmi" celkom prirodzene. Pohľad na postihnuté dieťa komunikujúce s mačkou, ktorá už tiež prežila svoje, umožní aj tým, ktorí vo felinoterapiu neveria uvidieť harmóniu a súzvuk, ktorý sa medzi "vyspelými" jedincami vidieť nepodarí.
Zdroj: pluska/iZdravie.sk
DobráRada.sk