Terapia tmou a tichom
Terapia tmou a tichom - nie je pre každého!
Zaspávať v absolútnej tme a tichu bolo kedysi úplne prirodzené, no dnes pre mnohých ľudí ťažko dosiahnuteľné. Aj to je jeden z dôvodov prečo začína byť terapia tmou vyhľadávanou relaxačnou a liečebnou terapiou.
Pár dňový pobyt v tme nie je žiadnou novinkou. Patrí k starým východným metódam sebapoznávania a pri vadžrajánovom buddhizme sa praktikuje cielene. Terapia tmou a tichom má korene v tibetskej tradícii "Yangtik", ktorú praktikovali tibetskí mnísi. Šlo o minimálne 7 dňový pobyt v absolútnej tme a tichu, kde sa robili všetky bežné denné úkony. Pri dlhodobejších pobytoch šlo o pomocnú techniku k dosiahnutiu osvietenia a k príprave na smrť. Do Európy túto tradíciu priniesol nemecký psychológ a etnológ Holger Kalweit. V Nemecku je známa pod pojmom "Dunkelterapia".
Terapia tmou je vhodná iba pre ľudí bez vážnejších psychických a fyzických problémov, ktorí majú záujem o psychickú regeneráciu alebo osobnostný posun v živote.
Nie je určená pre každého a vždy by sa mala absolvovať pod dohľadom terapeuta.
Tma totiž spúšťa v tele procesy, ktoré človeka môžu prekvapiť. Spočiatku sa väčšina ľudí uvoľní, no postupne môže prísť panika. Pri dlhodobejšom pobyte niektorí ľudia začnú počuť zvuky alebo vidieť svetlo. Aby bolo možné okamžité spojenie s terapeutom, prípadne aj predčasné ukončenie pobytu, je v chatkách / domčekoch určených na terapiu tmou k dispozícii pevná telefónna linka. Domčeky sú vždy veľmi dobre utesnené proti vonkajšiemu svetlu a zvuku. Väčšinou je na celý pobyt v nich zabezpečená vegetariánská strava a platí prísny zákaz fajčenia, používania alkoholu, drog, elektronických i elektrických prístrojov. Mnoho ľudí využíva pobyt v tme k meditáciám a pôstom.
Terapia tmou a tichom by vraj mala človeka priviesť k hlbšiemu sebapoznaniu, pomôct nájsť vlastnú identitu a utriediť si myšlienky. Človek sa ocitne úplne sám so sebou a je nútený čeliť všetkým svojim myšlienkam. Počas pobytu v tme sa zoostrujú zmysly a zlepšuje sa koncentrácia. Absolútna tma umožňuje tvorbu hormónu melatonínu. Ten sa vyskytuje vo všetkých živých organizmoch a posilňuje imunitný systém. Množstvo melatonínu môžeme ovplyvniť aj spánkom.
Na Slovensku existuje niekoľko chatiek / domčekov špeciálne upravených na terapiu tmou a tichom. Novinkou je možnosť absolvovať spoločnú terapiu tmou a tichom.
Zdroje:
[1] terapia-tmou.sk
[2] pluska.sk
[3] Image courtesy of Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net and Paula at Travelphotogallery.net