S narastajúcimi teplotami vzduchu častejšie siahame po otvorenej obuvi, ktorá odhaľuje problém mnohých Slovákov – nechtovú mykózu. Žlté či pokrivené nechty môžete liečiť aj doma, vyzbrojte sa však dávkou trpezlivosti.
V tomto článku sa dozviete:
- čo je to nechtová mykóza a aké sú jej príznaky
- koho najčastejšie trápi a prečo vzniká
- prečo by ste liečbu nechtovej mykózy nemali podceniť
- ako sa zbaviť mykózy - domáca liečba mykózy nechtov
Čo je to nechtová mykóza a aké sú jej príznaky
Nechtová mykóza (v medicíne známa ako onychomykóza) je infekcia nechtov, ktorú spôsobujú huby a plesne. Môže ju mať každý z nás na nechtoch rúk aj nôh. Typickým prejavom tohto ochorenia je zmena:
- farby nechta (najčastejšie na bielu, žltú, hnedú alebo až čiernu)
- tvaru nechta
- povrchu (textúry) nechta (typické je zhrubnutie či odlupovanie)
Nechtová mykóza na nohách – prečo a u koho vzniká
Ak sa niekedy stretnete s mykózou, pravdepodobne sa objaví na nechtoch vašich nôh. Nohy totiž postihuje až 7-krát častejšie než ruky. U detí je nechtová mykóza veľmi výnimočná. Trápi najmä dospelých, keďže deťom rastú nechty rýchlejšie.
Najrizikovejšie miesta, kde môžete nechtovú mykózu „získať“, sú verejné bazény, kúpaliská, sauny a skúšobné kabínky. Zdrojom sú tiež požičovne korčulí či športovej obuvi (napr. bowlingové topánky), ale aj vaša vlastná tesná nepriedušná obuv.
Medzi kritické faktory vzniku mykózy patrí:
- vyšší vek
- diabetes mellitus (cukrovka)
- poruchy imunity
- poruchy prekrvenia dolných končatín
- poranenie nechta
- nedostatočná hygiena
Liečbu nechtovej mykózy nepodceňujte
Liečbu nechtovej mykózy by ste nemali zanedbať. Ak sa poriadne nedoliečite, vzniká veľké riziko, že sa ochorenie o pár mesiacov opäť vráti. Pri liečbe je potrebná hlavne trpezlivosť a dôslednosť.
Domáca liečba mykózy nechtov: Babské recepty, ktoré pomáhajú
Okrem štandardných roztokov, mastí a tabletiek (antimykotík) môžete skúsiť aj domácu liečbu mykózy nechtov. Pomôcť môžu kúpele a obklady, ktoré si dokážete namiešať aj z bežne dostupných surovín.
Ak však ani po pravidelnej domácej starostlivosti nespozorujete zmenu k lepšiemu, je vhodné zvážiť návštevu kožného lekára (dermatológa).
Kúpele s protiplesňovým účinkom
Kúpeľ s protiplesňovým účinkom sa môže v rámci domácej liečby mykózy nechtov vykonávať denne, minimálne však trikrát týždenne, a mal by trvať 10 – 15 minút. Po kúpeli je veľmi dôležité, aby ste nohy dostatočne osušili. Až potom podľa potreby aplikujte ďalšie prípravky.
Vhodné sú najmä niektoré druhy éterických olejov a tinktúr s antimykotickým účinkom. Celý liečebný proces je možné opakovať dovtedy, kým pleseň neustúpi, najlepšie po celý čas rastu nového nechta.
Tinktúra z cesnaku
Dve hlavičky cesnaku nasekajte na drobno a pridajte k nim hrsť sušenej levandule a šalvie. Premiešanú zmes zalejte jablčným alebo vínnym octom tak, aby bola celá ponorená. Nádobu umiestnite na 14 dní do tmavej a chladnej miestnosti.
Takto získanú tinktúru pridávajte do kúpeľa v množstve po 5 lyžíc alebo ňou priamo pokvapkajte postihnutý necht. Aby sa dostavil dobrý výsledok a domáca liečba mykózy nechtov zabrala, je nutné kúpeľ aplikovať minimálne trikrát týždenne, tinktúru môžete nanášať denne.
Vínny ocot
V menšom hrnci ohrejte ocot na znesiteľnú teplotu. Následne si v ňom môžete máčať nohy postihnuté nechtovou mykózou. Pre dosiahnutie želaného efektu by ste mali procedúru opakovať minimálne trikrát týždenne.
Oreganový olej a soľ
Ďalší typ kúpeľa si môžete pripraviť z oreganového oleja. Na lyžicu kuchynskej soli nakvapkajte 5 kvapiek oreganového oleja a rozpustite v nádobe s teplou vodou. Kúpeľ na domácu liečbu mykózy nechtov opakujte trikrát týždenne.
Tipy na domáce obklady na nechtovú mykózu
Pri domácej liečbe mykózy nechtov môžu pomôcť aj obklady. Pred ich použitím nechajte nechty najskôr zmäknúť v teplej mydlovej vode a následne ich povrch jemne zdrsnite pilníkom. Po tejto procedúre necht ošetrite tinktúrou, masťou, krémom alebo pastou s protiplesňovým účinkom.
Cesnak
Jemne nastrúhaný cesnak priložte na postihnutý necht. Celý prst obviažte obväzom a nechajte pôsobiť minimálne hodinu. Kúru je potrebné opakovať niekoľko dní po sebe, vždy s novým cesnakom.
Jód
Roztok s obsahom jódu (napr. Betadine) naneste na kúsok vaty a priložte na zasiahnuté miesto po dobu 15 – 30 minút. Takto ošetrený necht sa mierne zafarbí, no zafarbenie nie je trvalé a časom zmizne.
Éterické oleje
Na postihnutú časť nechta aplikujte 1 až 2 kvapky tea tree, levanduľového, oreganového alebo kôprového oleja a nechajte pôsobiť. Aby sa olej nezotrel, môžete si obliecť bavlnené ponožky.
Kokosový olej
Necht s mykózou potrite malým množstvom kokosového oleja. Aby mohol pôsobiť, nechajte ho vsakovať minimálne 15 minút.
Malinový obklad
Ďalšou alternatívou obkladu na domácu liečbu nechtovej mykózy je 30 g čerstvého malinového lístia, ktoré povaríte 25 minút v 0,5 l vody. Nálev treba nechať 25 minút lúhovať, potom scediť a schladiť. Do nálevu namočte vatový tampón, ktorý následne priložte na postihnutý necht. Nechajte pôsobiť minimálne 15 minút.
Obklad z medovky
4 lyžičky listov zalejte 100 ml vodky. Roztok musíte nechať lúhovať 2 týždne na tmavom mieste. Následne ho sceďte, listy dôkladne vytlačte a získané tekutiny premiešajte. Miesto s výskytom mykózy potierajte roztokom niekoľkokrát denne.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
Healthline: home remedies for toenail fungus
Mayoclinic: nail fungus
Clevelandclinic: mycotic nails